inicio mail me! sindicaci;ón

Pałac w Niepruszewie

Niepruszewo to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Buk (7 km. na wschód od Buku).

W  XVII wieku własność Bilińskich, w XVIII Krzyckich, od 1870 do II wojny światowej książąt von Reuss.
Dwór (pałac) eklektyczny zbudowany w 1870 roku. Ozdobna brama wjazdowa z końca XIX wieku.
Park o powierzchni 4,6 hektara założony w pierwszej połowie XIX wieku

19 kwietnia 2009r.

Z zewnątrz pałac wydaje się być w nie najgorszym stanie, od środka jednak widać, że ulega stopniowemu rozpadowi, zawala się dach, schody, miękną podłogi. Wokół pałacu jest wiele pięknych drzew, z tyłu nad opuszczonym miejscem smutno pochyla się piękna wierzba płacząca.

Obok pałacu, stoi domek, dalej jakiś wielki garaż, hangar, za nim rozprzastrzenia się wielka łąka, na końcu której widać zabudowania fabryczne ( podobno była tam gorzelnia). Pomiędzy pałacem, a dawną gorzelnią jest opuszczony folwark, z zegarem na fasadzie budynku, który zapadł w głęboki sen o godzinie wpół do trzeciej roku pańskiego…

pałac w Niepruszewie

Pałac dawniej i dziś ( dziś właściwie jest bardziej różowy).

(Zdjęcia ze strony http://niepruszewo.republika.pl/HISTORIA/album/index.html )

wnętrze pałacu

Wnętrze pałacu, poniżej widok z tyłu zabudowy pałacowej.Wierzba za pałacem

gorzelnia

Zabudowania fabryczne (gorzelnia), na dole folwark.

folwark

ryszz pisze,

16 sie 2009 @ 16:57

Witam!
Kto obecnie jest właścicielem pałacu i czy jest możliwy kontakt ?

Pozdrawiam,
Ryszard

Daszka pisze,

24 sie 2009 @ 16:08

Z tego co czytałam wynika, że właściciel pałacu mieszka poza granicami państwa i kontakt z nim jest utrudniony. A pałac coraz bardziej zamienia się w ruinę. podobno jakiś czas temu była tam siedziba banku, ale chyba na zasadzie wynajmu. Pozdrawiam

Grupa fotograficzna pisze,

6 gru 2010 @ 21:11

byliśmy tam z aparatami w zeszłą niedzielę – grudzień 2010
żal patrzeć jak niszczeją te zabudowania,
żal patrzeć na pozostałości po gorzelni, której aparaturę przetopiono na złom

Daszka pisze,

6 gru 2010 @ 22:48

Zgadzam się, szkoda takich miejsc.

deldi pisze,

16 sty 2011 @ 16:33

Bądźcie dobrej myśli, kawaleria z odsieczą pałacowi nadchodzi…;-)
Wiem o czym mówię, nie zawali się, jeszcze będzie dłuuugo służył.
Co do gorzelni to marne szanse bo stan jest kiepski ale walki trwają, moze też się uda.

andreos998 pisze,

3 lut 2011 @ 13:15

deldi said, czy może wiesz coś więcej na ten temat bo słyszałem że ktoś ten pałac wykupił….byłbym wdzięczny za wszelkie uzyskane informacje gdyż jestem mieszkańcem Niepruszewa….pozdro

meg pisze,

10 lut 2011 @ 19:52

to moje dzieciństwo i szczęśliwa byłabym, jakby wrócił do czasów świetności. Drzewa i krzewy w parku sadził mój dziadek. ten zakątek Niepruszewa był jego oczkiem w głowie, a moim rajem dzieciństwa. Teraz z żalem odwiedzam kilka razy do roku to miejsce i nie mogę uwierzyć, że kupił to człowiek bez wyobraźni co doprowadziło te budowle do ruiny. Stajnia i gorzelnia to tez piękne budynki. Człowiek z wyobraźnią zrobiłby z tego ciekawe pomieszczenia. Mam nadzieję, że ten nieodpowiedzialny nabywca nie śpi spokojnie.

Daszka pisze,

10 lut 2011 @ 22:44

Oj zgadzam się, że bardzo szkoda tego miejsca i, że można by je wspaniale zagospodarować i ożywić. Żałuję, że nie widziałam tego miejsca za czasów jego świetności. Może można by zrobić kiedyś jakąś wystawę zdjęć czy pamiątek z tamtych lat. Ja bym chętnie obejrzała, a przy okazji może ktoś zwróciłby uwagę na to,że tak wiele pięknych i zabytkowych miejsc popada z racji jakiś luk prawnych w ruinę.
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających ten wątek.

xxxx pisze,

25 kwi 2011 @ 20:48

W Niepruszewie jestem bardzo często, jest to jedno z moich ulubionych miejsc, do Dworku, co ileś zaglądam od dłuższego już czasu, i za każdym razem preraża mnie to co widzę. Gdy przypomnę sobie ten pałac z 2000-nego roku, nie mogę uwierzyć, że w ciągu 11-stu lat zmienił się w taką ruinę. Za każdym razem jest mi niesamowicie żal tego miejsca, ale z drugiej strony cieszę się, że mogłam zobaczyć to co wielu ludzi już nie zobaczy (gdyż niestety powoli tracę wiarę w to, że ktoścoś jeszcze z tym zrobi).

poznanianka pisze,

31 sie 2011 @ 21:10

mnie kiedyś tam zabrał ex chłopak weszliśmy przez okno ah jak musiało być tam pięknie w czasach świetnośći.Gdybym wygrała w lotka to coś bym z tym zrobiła,ale przecież są instytucje odpowiedzialne za dbanie o takie miejca.A na miejscu wójta gmina zrobiłabym festyn i $ przeznaczyła na izolacje dachu itp idzie jesień deszcze więc to przegnije i zbutwieja,no ale

kata pisze,

10 sty 2012 @ 19:39

Witam, widze, ze nie talko mnie zachwyca to miejsce.
Mam jednak prosbe do Meg o kontakt. Moj ojciec pochodzil rowniez z Niepruszewa. Niestety nie mam o nim wiele informacji. Nazywal sie Hugo Hildebrandt, moze znaliscie sie jak byliscie dziecmi? Interesuje mnie wszystko co moze go lub jego rodzine dotyczyc
moj adres p.grabowska@interia.pl

Dorota pisze,

13 gru 2012 @ 22:00

Witam. mam podobne pytanie. W Niepruszewie w 1877 r mój pradziadek brał ślub, mój dziadek urodził się we wsi Łagwy – pradziadek nazywał się Wojciech Wolny, prababcia Małgorzata Dolata, dziadek to Michał Wolny – czy ktoś potrafi powiedzieć mi coś o potomkach lub przodkach tych osób. Szukam danych bo piszę historię rodziny. Będę bardzo wdzięczna za każdą wiadomość. mój adres: dorothea55@wp.pl

Tiftyw pisze,

12 kwi 2015 @ 00:44

Dorota, ok. 1 km od Niepruszewa w stronę Poznania jest miejscowość Kalwy, wjeżdżając od głównej trasy po lewej stronie tuż przed wulkanizacją też mieszka Michał Wolny tyle że ur. w 1987, być może jesteście spokrewnieni?

anchem pisze,

14 kwi 2022 @ 20:17

Byłem tam tydzień temu, wyglądał imponująco. Niestety pooglądać można było tylko z daleka. Całkowity brak dostępu, pałac można fotografować tylko zza ogrodzenia i zasłaniających drzew.

RSS komentarzy · TrackBack

Odpowiedz

Zanim umieścisz komentarz wypełnij okienko poniżej.

Ile liter A jest w słowie Daszka? (cyferką)