inicio mail me! sindicaci;ón

Zamek Czocha

zamek Czocha wakacje 2009

Zamek Czocha – jest to obronny zamek graniczny położony we wsi Czocha,nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I.

Historia zamku jest bardzo długa, przechodził on liczne przebudowy,zmieniał właścicieli, w 1793 częściowo spłonął. Od 1952  był w nim Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony i nie występował na mapach. Od września 1996 jest publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zamek_czocha_sekrety_malowniczego_grodu_nad_kwisa_50754.html

http://www.zamkipolskie.com/czocha/czocha.html

Na mnie zamek zrobił duże wrażenie, w ogóle uwielbiam takie miejsca, pełne duchów i ukrytych skarbów. Zamek jest ogromny, przylega do niego wiele zabudowań, okalają go skały a wokół roztaczają się piękne pejzaże. Całość to wspaniałe połączenie kamienia i drewna z nutą wyrafinowania i poczucia wielkość,które jednak daje wrażenie scalenia z otoczeniem, jakby zamek ten był tam od zawsze, tak jakby dzień zamykając oczy nie mógł wyobrazić sobie poranka w tej okolicy bez niego.

Zamek Czocha, wakacje 2009r.

Zdjęcia niestety nie są zbyt udane, ale żeby choć trochę było widać jak tam jest pięknie, to zrobiłam takie kolaże, niestety spora część zamku wydaje się popadać w ruinę. Tuż przy wejściu wszystko się sypie, zabudowania się rozpadają. Mam nadzieję, że ktoś o to zadba( bo mnie na razie nie stać na kupno ;P, choć osobiście uważam, że księżniczki powinny mieć sporą ulgę cenową).

Zamek Czocha,wakacje 2009r.

herb, zamek Czocha, wakacje 2009r.

A poniżej przejście do sal tortur, gdzie do dziś, karom różnorakim podlegają szczególnie niewierni mężowie, oraz kiepscy kochankowie, a także Ci przystojniacy z różnych fantazji ;P

przejście, zamek Czocha, wakacje 2009r.

Mroki sal tortur…sala tortur, zamek Czocha, wakacje 2009r.

Miejsce warte zobaczenia, mam nadzieję, że kiedyś jeszcze się tam wybiorę z jakimś lepszym aparatem (i nie mam na myśli towarzystwa :P) tym razem :) . Lubię te rejony Polski, pełno tam ruin zamków, pięknych zakątków, miłych ludzi i cudownych przestrzeni.

Odpowiedz

Zanim umieścisz komentarz wypełnij okienko poniżej.

Ile liter A jest w słowie Daszka? (cyferką)