inicio mail me! sindicaci;ón

Zamek Bolczów

zamek Bolczów, wakacje 2009

fot. Anonimowy towarzysz mojej podróży

Zamek Bolczów góruje nad Janowicami Wielkimi. Wznosi się on na skalistym granitowym wzgórzu 561 m.n.p.m nad potokiem Janówka. Wiedzie do niego przyjemna leśna dróżka, na której końcu wśród wielkich drzew ukrywają się ruiny zamczyska.

Ten piękny zamek warowny został wzniesiony prawdopodobnie po roku 1386 przez ochmistrza książęcego Clericus’a Bolz’a. Historia zamku jest długa,zmieniał on swoich właścicieli ulegał, licznym przebudowom, często był niszczony i odbudowywany, z latami powiększał swoją przestrzeń i tak np.w okresie między 1520 a 1550 zmodernizowano system fortyfikacji, stawiając m.in. basteję i barbakan, w murach wykuto strzelnice, a całość otoczono suchą fosą. Ciekawe jest wykorzystanie naturalnych skalnych ścian w konstrukcji zamku.

W1645 zamek został zdobyty i spalony przez Szwedów- spłonęła wówczas drewniana konstrukcja wraz z poszyciem i więźbą dachową, od tamtego czasu stał się on atrakcją turystyczną,  nigdy już jednak nie powrócił do stanu swej dawnej świetności. Do czasów drugiej wojny światowej na terenie zamku funkcjonowała gospoda i schronisko, obecnie są to zabezpieczone ruiny w których podobno czasem jacyś zabłąkani, głodni przygód turyści nocują na dziko.

http://www.zamkipolskie.com/bolcz/bolcz.html

Bolczów dawniej zdjęcia ze strony http://www.zamkipolskie.com/bolcz/bolcz.html

Dawny wygląd zamku ( zdjęcia i ryciny pochodzą ze strony http://www.zamkipolskie.com/bolcz/bolcz.html)

Dawny wygląd zamku Bolczów

A poniżej Bolczów, z wakacji w 2009 roku :)

Bolczów 2009

fot.Dies

Fragmenty murów wkomponowanych w naturalne ściany skalne.

Zamek Bolczów,mury

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Odpowiedz

Zanim umieścisz komentarz wypełnij okienko poniżej.

Ile liter A jest w słowie Daszka? (cyferką)