inicio mail me! sindicaci;ón

Kowarska fabryka filców technicznych

fabryka, Kowary 2009r.

Tego lata łazęgując po górach, wsiach i miasteczkach, pewnego dnia wybrałam się do sztolni w Kowarach. W drodze do nich zatrzymały, mnie jednak opuszczone fabryczne budynki. Oczywiście nie mogłabym tam nie wejść, w końcu już jakiś czas temu odkryłam w sobie tą dziwną pasję zwiedzania, starych, opuszczonych, zapomnianym, niechcianych miejsc, gdzie moja wyobraźnia zaczyna hulać jak dziecko na placu zabaw.

Znowu więc, poczułam się jak Alicja w krainie czarów z gęsią skórką zaczęłam łazić po rozwalających się budynkach i szperać w pozostawionych tam rzeczach. Lubię  wyobrażać sobie w takich miejscach; kto tam kiedyś mieszkał ( jeśli to domy, lub pałace) co robił, co mógł przeżywać, w fabrykach wyobrażam sobie stukot maszyn, pracujących ludzi, zapachy, maszyny. Jest w tym jakaś niezwykła magia i piękno, porzucone przedmioty tchną jakimś dziwnym smutkiem i melancholią, w nowym czasie nabierają nowego znaczenia.

Wychodząc z takich miejsc czuję się jak gdybym zamykała starą księgę, a wirujący w powietrzu kurz na długo osiada w moich myślach.

Do roku 1989 Kowary, wchodząc w skład Sudeckiego Okręgu Przemysłowego, były silnym ośrodkiem przemysłu maszynowego i włókienniczego. W przeciągu 11 lat funkcję przemysłowe gminy tracą na ważności.

Kowary (niem. Schmiedeberg) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw janowickich i Kotliny jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.

Dla zainteresowanych, więcej historii miasta Kowary na stronie:

http://www.kowary.pl/index.php?lang=pol&menu=02&submenu=03

Kowarska fabryka filców technicznych („FAKODEN”)

fabryka, Kowary 2009r.
fabryka, Kowary 2009r.

Zabudowania fabryczne, oraz budynek administracyjnyfabryka, Kowary 2009r.

Hale są już w bardzo kiepskim stanie, zawalają się sufity i ściany

fabryka, Kowary 2009r.
fabryka, Kowary 2009r.
fabryka, Kowary 2009r.

W budynkach administracyjnych znajduje się wiele pozostawionych dokumentówfabryka, Kowary 2009r.

Trochę kolorufabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

(to jedno z moich ulubionych zdjęć z tej wyprawy)

A tu jakieś elementy, od maszyn chyba, może od przędzy i wzorniki

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

okna

fabryka, Kowary 2009r.

To zdjęcie też bardzo lubię

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.

I na zakończenie również dwa moje ulubione zdjęcia z tego dnia

fabryka, Kowary 2009r.

fabryka, Kowary 2009r.


drchandra pisze,

25 sie 2009 @ 21:15

Wow ! Czarno-biale powalaja !
P.S.
Moze tam ukryto zloto nazistow ?

dion pisze,

29 sie 2009 @ 11:27

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ile tam jest do wyszabrowania fajnych elementow, metalowych pierdolnikow, dokumentow itp AAAAAaaaaaaaa zostawcie cos dla mnie (w Polsce bede na wiosne) :))

Daszka pisze,

6 wrz 2009 @ 12:45

He he, obawiam się, że wiosną to już może nie być tego miejsca :)

gosialonskie pisze,

7 paź 2012 @ 00:04

to nie jest smieszne ! polikwidowali glowne zaklady w kowarach – fabryke filcow technicznych, porcelane, dywanowke, bielnikk, orzel.I co?? zatrutnie w tych zakladach mialo ok 3000 os. a teraz co im zastalo???? dla mlodych nie ma zadnych perspektyw!!! takie sa fakty!!nie mieszkam tam juz 14 lat . teraz bylam odwiedzic z sentymentu rodzinne miasto, i szok!!!!!!!!! miasto niszczeje wkolo menele, bo jak nie ma pracy to co robic jak nie pic i nie krasc?? budynki szkoda slow, burmistrz nie robi nic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1w pobliskiej Jeleniej Gorze mozna kamienice odnowic i sprawic zeby mialy ladny , godny zwiedzania widok w kowarach nie robi sie nic!!!! kierownik miasta chyba ma jakis uklad i czeka az wiekszosc budynkow sie zawali . Albo poprostu nie jest na swoim miejscu!!!!!!!dzisiaj jest tyle dotacji z uni . ze mozna naprwde przywrucic swietnosc temu miastu i warto to zrobic tylko, trzeba chciec niestety wladze nie chca!!! to jest tragiczne bo na tym cierpia tylko mieszkancy!!! Pozdrawiam byla mieszkanka Kowar.

Daszka pisze,

8 paź 2012 @ 05:35

Zgadzam się, z opowiadań wiem że w Kowarach kiedyś było wiele fabryk, i jest mi bardzo szkoda, że teraz to miasto popada w ruinę. Okolica i miasteczko są piękne i warte zadbania o nie. Mam nadzieję że coś w tej kwestii się niedługo zmieni, bo na prawdę szkoda takich miejsc.
Pozdrawiam

RSS komentarzy · TrackBack

Odpowiedz

Zanim umieścisz komentarz wypełnij okienko poniżej.

Ile liter A jest w słowie Daszka? (cyferką)